Antalya Demre

tatilyerleri.gen.tr

Demre, Antalya körfezinin batısında Teke Yarımadası’nın güneyinde yer alan bir ilçedir.
Türkiye’nin doğal güzellikleri, tarihi eserleri, pırıl pırıl denizi ve seracılığın odak noktası Demre, Kekova Körfezi’ne en yakın çıkış kapısı konumunda. Toros dağları eteklerinde ve Akdeniz’inturkuaz renkli denizi arasında yer alan Demre, bahar aylarında limon ve portakal çiçeklerinin mis gibi kokularıyla, yerli yabancı tüm turistleri büyülüyor.

Tarihi:

Myra (Demre) her zaman Likya`nın en önemli şehirlerinden birisi olarak bilinir. En erken sikkeler M.Ö. 3.yy tarihlenir. Fakat şehrin en azından M.Ö. 5.yy da kurulduğu tahmin edilmektedir. Roma egemenliği döneminde Myra gelişmiş ve zenginleşmiş şehirliler sivil projelere cömertçe para yardımında bulunmuşlardır. Sen Pol Roma`ya gitmek için Andriake Limanından hareket etmeden evvel M.S. 6.yy da şehri ziyaret etmiştir. Bizans döneminde Myra önemli bir idari ve dini bir merkez olmuştur. Piskoposluk merkezi de olan Myra`da St. Nicholaus IV. yüzyıl başında Piskopos olarak görev yapmış; halka kendini sevdirmiş, inancı uğruna çok acılar çekmiştir. Myra o zamandan sonra hep haç yollu yapılan bir yer olmuştur. Bu bakımdan Demre Hıristiyan Dünyasının her bakımdan ilgisini çekmiştir. Her yıl 6 Aralık`ta Noel Baba etkinliklerini yapmak geleneksel hale gelmiştir. Myra gibi önemli bir şehirden kalabileceği beklenen kalıntıların bir çoğunu bugün Demre`de göremiyoruz. Likya`nın en büyük tiyatrosundan kalanlar bugün ayaktadır ve bu aynı zamanda Likya`nın en iyi korunmuş tiyatrosudur. 29 oturma sırası ve 9-10 bin seyirci kapasiteli tiyatro tepeye yaslanmıştır. Bugün bile bazen festival ve oyunlar için kullanılmaktadır.

Myra metropoli muhtelif tip Likya mezarlarını önemli örneklerini ihtiva etmektedir. Tiyatro doğu ve batı metropoli diye ikiye ayrılmış ve Myra`nın arkasında yükselen kayalık, tepede kurulmuştur. Kayalar oyularak mezarlar kabartma ve yazılarla süslenmiştir. Başka önemli bir kalıntı St.Nicholaus kilisesidir. Kilise bugün 7 m. toprak seviyesinin altındadır. St.Nicholaus kemikleri kilise içindeki mermer bir mezarda bulunuyordu. Fakat bazı kemikler İtalyanlar tarafından çalınmış ve Bari`ye kaçırılmıştır. Bir Rus Prensi 1862 yılında Kiliseyi restore ettirmiş olup, St.Nicholaus Rusya`da çok kutsal sayılmaktadır. Ruslar bir kilise çanı ilave ederek kubbeyi bir ilaç tonozu ile değiştirmişlerdir. Bazı kemikleri bugün Antalya Müzesi`nde teşhir edilmektedir. St.Nicholaus çocukları, gemicilerin ve ağır işlerde çalışan işçilerin koruyucu azizidir. Bilindiği üzere de bütün Dünya çocuklarının Noel Babasıdır.

İlk defa 1904 yılında Eynihal adıyla köy statüsüne kavuşan Demre; 6 Haziran 1968 yılında 4 köyün birleşmesiyle Belediyelik; 4 Temmuz 1987 günü Kale adıyla ilçe olmuştur. İlçe 2005 yılında Demre adını almıştır.

Coğrafyası:

Demre, Antalya körfezinin batısında Teke Yarımadası`nın güneyinde yer alan bir ilçe olup, doğusunda Finike İlçesi, batısında Kaş İlçesi, güneyinde ise Akdeniz ile sınırdır.

Üç tarafı dağlarla çevrili bulunan ilçenin kurulduğu arazi Demre Çayının getirmiş olduğu verimli alivyonlu topraklardan meydana gelmiştir. Akdeniz ikliminin tipik karakteristik özelliklerinin görüldüğü Demre İlçesinde yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağmurlu geçer.

İlçenin toplam olarak yüz ölçümü 47.322 hektar olup, tarım arazisi 5.350 hektar, çayır mera 50 hektar, orman arazisi 31.922 hektar, su yüzeyi 300 hektar, tarım dışı arazi ise 9.600 hektardır.

Ulaşım:

Finike – Kaş ilçeleri arasında Noel Babası ile ünlü şehrimize Antalya terminalinden kalkan Kaş otobüsleri ile ulaşmak mümkündür.

Demre Yöresel Yemekleri:

İpek Restoran – 0242 871 54 48
Sultan Sofrası – 0242 871 46 80
Saç kavurması – Tandır kebabı – Kölle (buğday, fasulye, nohut ve bakla haşlaması)

Dermre’de farklı bir lezzet tatmak isteyenler mavi yengeci mutlaka denemelidir.

Antalya’nın Demre İlçesine bağlı Beymelek Beldesinde bulunan Dalyan gölünden avlanan mavi yengeçler bölgede bulunan restaurantlar tarafından gelen konuklarına sunuluyor.Oldukça yüksek protein değeri, doymamış yağ asitleri ve yararlı mineralleri ile yurt dışında ”Yüksek Sosyete” diye adlandırılan kesim tarafından bolca tüketilen, ‘Mavi Yengeçler, gelen konukların bakışları ile özel havuzlarında canlı canlı izleniyor ve ardından da sofradaki yerini alıyor. Mavi Yengeçler isteğe göre pişirilerek gelen konuklarla servis ediliyor.


Demre Gezilecek Yerleri:

Myra:Aziz Nicholaos’ın piskoposluk yaptığı ve bu nedenle tüm Orta Çağ boyunca ününü sürdüren Myra önemli bir Lykia kenti olup ismi “Yüce Ana Tanrıçasının yeri” anlamına gelmektedir. Önce bugünkü kaya mezarlarının üzerindeki tepeden kurulan şehir daha sonraları aşağıya inerek genişlemiş ve Lykia’nın çok önemli altı büyük kentinden birisi olmuştur. Kentin M.Ö. IV. yüzyılda basılan ilk sikkesi üzerinde ana tanrıça kabartması vardır.

Soura:Antalya, Kale ilçesine (Demre) 6 km. uzaklıktaki Sura Köyü’nün yakınındadır. Andriake’den Kaş’a giden yolda buradan geçmektedir. Antik tarihçiler burasının Apollon’un kehanet merkezlerinden biri olduğunu ileri sürmüşlerdir. Lykia’nın diğer kentleri gibi M.Ö.IV.yy.da varlığını sürdürmüştür.

 

 

Konaklama:

Üç yıldızlı Andriake Oteli, 52 oda ve 104 yataklı. Otelin tüm odalarında TV, mini-bar, telefon, air condition ve müzik yayını var.Yarı olimpik ve çocuk havuzlu, snack-teras-pool veloby barlı, restoran, diskotek ve kapalı otoparklı bu otel, Demre kavşağı Finike caddesi üzerinde bulunuyor. Myra, St.Nikolaus Kilisesi ve antik doğal limana yakınlığıyla da ilgi görüyor.

Andriake Otel

Grand Otel

KekovaOtel

TopçuOtel

SimgeOtel

KıyakOtel

ŞahinOtel

Noel, Kent, Lykia ve Kekova gibi pansiyonlar, yöredeki diğer konaklama tesislerinden birkaçı.

 

Demre görüntüleri: 

 

Bu yazı Antalya kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir