BİGADİÇ

tatilyerleri.gen.tr

Bigadiç’in bilinen en eski adı, “Şans Tanrıçasının İkizi” anlamına gelen Didi-Moti-He‘dir. Ayrıca, Bigadiç gibi isimlerin ise “Suyu bol olan yer”, “Kuyusu bol olan yer”, “Sulak yer”, “Sulu ova, sulu yer” anlamına geldiği bilinmektedir.

Tarih:

Bigadiç ve çevresinde tarih öncesi dönemlere ışık tutan en dikkat çekici yerleşim Babaköy civarındadır. Bahsi geçen yerleşimin 20.yy başlarında Fransız mühendis Paul Gaudin tarafından keşfedilen Kırkağaç-Gelenbe yakınındaki Yortan Mezar Kültürü’nün bir uzantısı olduğu kabul edilmektedir.

M.Ö. 4000-2150 arasında varolan Yortan Kültürü kendine özgü nitelikleri olan bir kültürdür. Mezar armağanları bakımından da Thermi, Troya ve Beyce Sultan Keramik ve diğer buluntularla karşılaştırılabilir. Bu bakımdan Yortan Kültürü’nün çevre kültürler ile ilişki içerisinde olduğu söylenebilir.

Coğrafi Bilgiler:

Nüfus:

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 49957’dir. Bunun 14550’si ilçe merkezinde, 35407’i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

Konum:

Bigadiç, Marmara Bölgesi, Güneydoğu Marmara alt bölgesi içinde Balıkesir İline bağlıdır. Şehir eski Balıkesir-İzmir yolu üzerinde Balıkesir’e 38 km mesafeye kurulmuştur. Balıkesir ilinin Güneydoğusunda yer alan Bigadiç kuzeyi Kepsut, güneyi Sındırgı, batısı Merkez, doğusu Dursunbey ile çevrilmiştir. Denizden yüksekliği 180 m’dir. İlçe merkezi 39-21 kuzey enlemi ile 28-08 doğu boylamı arasında yer almaktadır.

Bigadiç, Simav Çayı’nın geçtiği Bigadiç Ovası’nın doğu kenarında ve oldukça dik meyilli sırtların batıya bakan eteklerinde kurulmuştur. İlçe arazisi, Simav Çayı’nın açtığı derin ve yer yer genişleyerek küçük ovacık halini almış vadi ile bu vadinin doğusunda bulunan Alaçam Dağları’nın batıya bakan yamaçlarından ibarettir.

İklim:

lçe, Marmara ile Ege Bölgesi geçit iklimi şartlarının etkisi altındadır. Bigadiç’in iklimini, ilçenin konumu nedeniyle Marmara Bölgesi iklimi içinde incelemek gerekirse de belde ikliminde görülen bazı farklılıkları açıklamakta fayda vardır. Bigadiç, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde yer aldığı için karasal iklim karakterleri göstermektedir. Burada hüküm süren iklim, civar bölgelere göre daha az şiddetlidir. Yağış bakımından Akdeniz, sıcaklık bakımından karasal iklim özellikleri taşır.Umumiyetle yazları sıcak ve kurak, sonbahar devresi uzun ve ılık, kış devresi zaman zaman kar yağışlı, bazen kurak, ilkbahar kısa ve yağışlı geçmektedir. Yılın en düşük sıcaklığı -7, en yüksek sıcaklığı +38 derece, yıllık ortalama sıcaklık ise +14.8 derecedir. Rüzgar ise genellikle kuzey ve kuzey-doğudan çok hızlı (8 şiddetinde) esmektedir.

Bitki Örtüsü :

Bigadiç ilçesi orman yönünden zengindir. Toplam arazidin %61’ini kapsayan orman alanlarında iğne yapraklılar en büyük paya sahiptir. Merkez ve çevresindeki orman varlığı çok olmamakla birlikte, ilçenin güneydoğu bölümleri ve özellikle Ulus Dağı bahsi geçen çam ormanları ile kaplıdır. Ormanlar koru ve baltalıktan oluşmuştur. İlçede orman ürünlerine dayalı kereste, mobilya ve doğrama sektörü gelişmiş düzeyde olup ilçe ekonomisinde önemli bir paya sahiptir.

Ekonomi:

Tarım:Simav Çayı üzerine kurulan Yörücekler Regülatörü ile sulama kanaletlerinin kılcal damarlar gibi sarıp sarmaladığı Bigadiç Ovası, yüksek tarım kabiliyetine sahiptir. Pamuk, tütün, buğday, mısır, susam, nohut, bakliyat, domates, şeker pancarı, ay çiçeği ve her türlü sebzenin yetiştiği yerdir Bigadiç. Sadece İlçe halkına değil civar ilçelere, Balıkesir’e, İstanbul haline tonlarca sebze gönderilir. Bilhassa dağ köylerinde yetiştirilen poyraz fasulyesi, ceviz, kiraz, elma, kestane, kızılcık, incir, armut, nar, dut ve bademin tadına doyum olmaz. Bu ürünler köy köy ayrışır, lezzetlenir. Alabarda köyü nar, Çayüstü (Kılle) köyü ceviz ağaçları ile yüklüdür. Kestane deyince Alan Köyü akla gelir. İncir Babaköyü çağrıştırır. Aşağıçamlı Köyü ise kirazı ile meşhurdur.
Hayvancılık:Et, süt ve yumurta istihsaline dayalı hayvancılık çok gelişmiştir. Bilhassa köylerinde 30.000 Büyükbaş hayvanın beslendiği Bigadiç; Yumurta tavukçuluğu ve etlik tavukçuluğun yapıldığı yüzlerce tavukhanesi ile yüksek bir et, süt, yumurta üretimi bölgesidir. Bundan 20 yıl önce Türkiye’nin yumurta borsası Bigadiç merkezli idi. Tavukhanelerde modernizasyonu yakalamayınca büyük fırsat kaçıran Bigadiç, şu yıllarda etlik tavuk üretimine yönelmektedir.
Sanayi:1990’lı yıllarda sanayileşme zihniyetini yakalayan Bigadiç’te DOSEMENLER Tarım Aletleri ve Makas Fabrikası, Hera termal Devremülk Bigadiç Şubesi,3 adet un fabrikası, Mobilya İmalathaneleri ve 2 adet Yem Fabrikası ,BORSAD Ihracat Ithalat ve Ticaret Limited Sirketi ltd.mevcuttur.

Termal tatil köyü inşaat çalışmaları bitirilmiş olup yerli ve yabancı turizme hizmet vermektedir. HisarKöy termal kaplıcaları tarihi çok eskiye dayanmakla bölgede arkeolojik araştırmalar yapılmadığından tarih yok olmakla karşı karşıya gelmiştir. Bigadiç yapılan çalışmalarla jeotermal su ile ısıtılmaktadır. Simav çayı boyunda yapılmakta olan devremülkler yerli ve yabancı turizme termal devremülk oluşundan büyük hizmet vermek amacıyla inşaa edilmiştir

Kültür:

Bigadiç, yüzyıllardır devam ede gelen güzel adetlerini, geleneklerini çağın şartlarıyla da bezeyerek ama dejenere etmeden günümüze taşımasını bilmiştir.

Hemen her köy, yılın bir gününde hayır yapar. Hayvanlar kesilir, evlerden toplanan malzemeyle çorba kaynatılır. Pilav, helva pişirilir. Kuran okunup dualar yapılır. Civar köyler, ilçeler bu ziyafete davetlidir. Misafirler ağaç gölgesinde, yörük kilimlerinde ağırlanır. Ziyafetten sonra, uzun yıllar görmediğiniz eş dostla görüşürsünüz. O güne kadar görmediğiniz insanlarla tanışır, “Niye daha önceleri tanışmadık” diye hayıflanırsınız. Köylü, şehirli, zengin, fakir, alevi, sünni herkes o hayırda birdir, eşittir.

Davullu, zurnalı, kınalı, sepili düğünler bir başka alemdir.

Bir aşireti dünya devleti yapan dayanışmanın, cömertliğin, kardeşliğin dayanılmaz lezzetini tadarsınız o düğünlerde. Hele o mevlitten sonra yediğiniz, evde yapılmış ekmeğin üzerinde et suyu, sos ve tiftilmiş dana etinden mürekkep, “kapamanın” tadına doyum olmaz.

Davul zurna eşliğinde, Kızılçukur efesinin toprağa diz vuruşuyla göğüs kafesinizin şiştiğini hissedersiniz.

Bigadiç’e Özgü Değerler :

1-Güveç
2-Bor
3-Kapama
4-Höşmerim
5-Helva
6-Bigadiç Kalesi
7-Aşağı Yoldan Türküsü
8-Ulus Dağı
9-Köy Ekmeği
10-Yörücekler Barajı
11-Jeotermal Enerji
12-Akkaya Suyu / Yayla Suyu
13-Eski İzmir yolu
14-Termal Turizm / Kaplıcalar
15-Bigadiç Kasapları / Et Lokantaları
16-Hera Termal – Bigadiç
17-Yağcıbedir Halıları

Yağcıbedir Halıları Yörük aşiretinin örf, adetleri ve geçmişlerini yansıtan bir sanat eseridir.Yağcıbedir halıları İlçe ve merkezi köylerde yaygın olarak dokunmaktadır. Yağcıbedir Halıları çok ince yün ipliklerden dokunur. Atkısı ve çözgüsünde yün ipliği kullanılır. Dm²’sinde 1400-1600 düğüm bulunur. 1 cm’sinde 30-35 ilme bulunur. İlme düğümleri Türk Düğümü (Gördes) çok sağlam atıldığından halıların ömrü çok uzundur. Bu gün Sındırgı yöresinde 10.000- 10.500 civarında tezgahta yılda 300.000 adet çeşitli ebatlarda Yağcıbedir Halısı dokunmaktadır.

Yağcıbedir Halılarının ipi kök boya larla boyanır, boyaları solmaz. Yağcıbedir Halılarında 4 ana renk hakimdir. Lacivert (gök), Kırmızı (Al), Koyu Kırmızı (Nariç), Beyaz (Ak) dır. Yağcıbedir halıları kullandıkça renkler daha güzelleşir ve değer kazanır. Halıların 150-200 yıl ömrü bulunmaktadır. Otantik özelliğe sahiptir. Yağcıbedir Yörük Halkı yaşantısını dokuduğu halısına yansıtmıştır. Halıdaki her motifin bir anlamı bulunmaktadır. Sevinç ve üzüntülerini motif dokuduğu halıya işlemiştir.

Ulaşım:

Bigadiç-Sındırgı : 24 km
Bigadiç-Balıkesir : 36 km
Bigadiç-Susurluk : 80 km
Bigadiç-Bandırma : 125 km

Ne Yenir?

Bigadiç Mutfağından Özgün Tatlar…
ÇULLAMA
Tavşan eti haşlanıp küçük parçalara ayrılır. Mayalanmış lokma hamurunun içine konularak lokma halinde bol yağda kızartılır.
DEVE DONGUR AŞI (KOZAK)
Mayalı hamurdan mantı gibi yapılır. Un, bulgur, soğan, karbonat, su ile yoğrulup parmak kalınlığında hamur haline getirilir. Küp şeklinde kesilen hamurlar, et suyunda haşlanarak, üzerine limonlu sarımsaklı sos ilave edilir.

GÜVEÇ
Toprak kaplarda yapılır. Güveç kabına domates biber doğranır. Üzerine oğlak etleri düzgünce sıralanır. Yağ ve tuz ilave edilerek odun ateşinde taş fırınlarda pişirilir.
GIRINTI
Güveç kabının içine domates ve biber doğranır. Oğlak ciğerleri küçük parçalar halinde ayrılarak güvecin içine sıralanır. Üzerine pençeviş, karın yağı, yağ ve tuz ilave edilerek fırına verilir.

DAĞAR KEBABI
Kuşbaşı et, kabuklu sarımsak (dişler halinde), karabiber (öğütülmemiş), soğan, salça, tuz, kimyon, nane, toz biber, kekik ile beraber toprak desti içine konur. Üzerine su, yağ ve sirke eklenerek desti ağzı yağlı kağıtla kapatılarak sıkıca bağlanıp fırına konur.
KAVRUK
Patlamış mısır, nohut, kabak çekirdeği ve susam değirmende çekilerek un haline getirilir. Pekmez ve şekerle karıştırılıp uzun kış gecelerinde misafirlere ikram edilir.
HÖŞMERİM
Tamamen koyun peynirinden yapılan Höşmerim büyük bir dikkat ve yoğun bir emek ister. Akşamdan mayalanarak, sabahleyin torbasından alınan peynir, suyunu tam salmadan ve tuzlanmadan bir tencereye konur, karıştırılır.
Hafif ateş üstünde karıştıra karıştıra pişirilir. Peynir bir süre sonra suyunu salar, süt çorbası kıvamına gelir. Karıştırma işlemi yaklaşık iki saat sürer. Suyu buharlaşarak yiterken peynir lor kıvamına gelir. Bir kilo peynire bir buçuk kilo civarında toz şeker dökülerek karıştırmaya devam edilir. Yeşil sarı karışımı renkte yağını salıncaya kadar karıştırma işlemi devam eder. Daha sonra ocaktan indirilip soğumaya bırakılan bu nefis tatlı, yiyenlerin damağında yıllarca kaybolmayacak lezzet bırakacaktır.
BİGADİÇ HELVASI
Bigadiç’teki geleneksel meslekler arasında, günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş olanlardan birisidir helvacılık. Tahin, çöğen, şeker ve limon tuzundan yapılan tahin helvasının yan ısıra, susamlı helva ve taş helva Bigadiç’teki helvacılarımız tarafından yapıla gelmiştir.
Ramazan geceleri, teravih namazı sonrası Bigadiçlinin susamlı helva saatidir diyebiliriz. Bayramlarda ise taş helva tercih edilmektedir.

 

Görüntüler:

 

 

Bu yazı Balıkesir kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BİGADİÇ için 1 cevap

  1. hayme der ki:

    siteniz çok güzel olmuş. yanlız bizim aradığımız 1 aylık köy yaşantısı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir