Cennet Cehennem Mağaraları

tatilyerleri.gen.tr

Mersin ilinin Silifke ilçesine başlı olan Cennet Cehennem obrukları efsaneleriyle tanınır. Mersin ilçesinin gezilip görülmeye değer olan Cennet Cehennem Mağaraları hakkındaki detaylı bilgi ve tarihçesi hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

Cennet Çöküğü

Bir yeraltı deresinin yolaçtığı kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurdur. Elips biçimindeki ağız kısmı çapları 250 m ve 110 m olup derinliği 70 metredir. Çökük tabanının güney ucunda 200 m uzunluğunda ve en derin noktası 135 m olan büyük bir mağara girişi ve bu mağaranın ağzında küçük bir kilise vardır.
Kilisenin giriş kapısı üzerindeki 4 satırlık kitabede, bu kilisenin V. yüzyılda Paulus adında dindar bir kişi tarafından Meryem Ana’ya ithafen yaptırılmış olduğu yazılmaktadır. Cennet çöküğünün içine her biri oldukça geniş 452 basamaklı taş bir merdivenle inilir. Kiliseye 300. basamakta varılır.
Kiliseden sonraki mağaranın bitim noktasında mitolojik bir yeraltı deresinin sesi duyulur.

Cehennem Çukuru


Cennet çöküğünün 75 m. kuzeyindeki Cehennem çukuru da Cennet çöküğü gibi oluşmuştur. A??z çember çapları 50 m ve 75 m, derinliği 128 metredir. Kenarları içbükey olduğu için içerisine inmek mümkün olmamaktadır.
Mitolojiye göre;
Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardağı’nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapsetmiştir.

 

 

 

 

Meryem Ana Kilisesi

Obrukta MS 5 yada 6. yy’da yapılmış olduğu düşünülen bir ?apel bulunmakta ve ?apelin giriş kapısı üzerindeki yazıtta Paulus adında dindar bir şahıs tarafından Meryem Ana adına yaptırılmış olduğu
yazmaktadır. Kubbenin içi Hz. İsa ve havarilerin betimlenmiş olduğu freskelrle süslenmiştir. Obruğun dibinde ise küçük bir akarsu bulunmakta ve uzun bir mesafeyi yerin altından katederek Narlıkuyu’dan denize karşımaktadır.

 

 

 

 

Bu konuda Meydan Larousse şu bilgileri vermiş:

“Mersin’in Erdemli kazasında Narlıkuyu’dan kuzeye doğru giden yolun etrafındaki obruklar. Burası Strabon tarafından mitolojik ve jeolojik özellikleri anlatılarak açıklanmıştır. Antik kaynaklarda Tyhfon Efsanesinin geçtiği yer olarak tarif edilir. Bugün Cennet diye adlandırılan birinci mağaraya yapma merdivenlerle inilmektedir. Mağaranın kapısında erken Hıristiyanlık devrinde yapılmış küçük bir kilise vardır. Cennetin doğusunda yaklaşık olarak 100m çapında Cehennem adı verilen bir obruk daha vardır. Cennet-Cehennem dolaylarında Paperon adlı bir Roma şehrinin kalıntıları yer alır.”

Rehberimiz müftü efendiye göre burada sinsi bir Hıristiyanlık propagandası sezilmekteymiş. Cennet obruğuna kiliseyi yapmakla “Cennete ancak kiliseden geçilerek girilebilinir.” Mesajı veriliyormuş.

Obruk çevresinde ayakta sineklenen kâh kulakları, kâh kuyruğuyla sinekleri kovmaya çalışan uysal atlar, yattığı yerde kocaman dudaklarından salyalar akıtarak geviş getiren yer yer tüyleri dökülmeye yüz tutmuş yaşlı develer, ücreti karşıl???nda üstüne binip çevreyi gezecek, belki de fotoğraf la anılarını sabitleştirecek turist bekliyorlar.

Cennet Cehennem Mağaraları Nerededir?

Silifke’nin kuzeydoğusundaki eski Narlıkuyu Köyü’nün 3 km kuzeyindedir. Cennet – Cehenneve Dilek mağaraları. Cennet ve Cehennem Mağaraları, 75 m arayla bir birlerine çok yakındırlar… Hemen Cennet Mağarasının 300 m batısında ise Dilek Mağarası yer alır.

 

 

 

 

Cennet Cehennem Mağaraları Konaklama Yerleri Güncelleniyor

 

 

Bu yazı Mersin kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Cennet Cehennem Mağaraları için 5 cevap

 1. ilayda der ki:

  bizim istediğimiz yerler değil bu resimleri yanlış siteye koymuşsunuz bunlar fotoşop

 2. berfin der ki:

  bence çok güzel ama biraz ürkütücü

 3. kEmaL der ki:

  görüşüdısardan bakıldıgında ürkütücü gelebılır ınsana ama ıcıne gırınce bir başka oluyorr super otesı bence..!!

 4. ismet der ki:

  ben bugün oradaydım dediklerinin hepsi doğru

 5. Emre der ki:

  Fotoshopla alakası yok Gerçektir onlar..Doğrudur yani.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir